Beskid Sądecki to obszar górski między doliną Dunajca na zachodzie, a doliną Kamienicy Nawojowskiej na wschodzie. Od południa ogranicza go granica państwa biegnąca częściowo doliną Popradu, rozdzielająca Beskid Sądecki na dwa pasma: Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej. Beskid ten jest najdalej na wschód wysuniętą grupą górską Beskidów Zachodnich. Graniczy na zachodzie z Pieninami, Gorcami i Beskidem Wyspowym. Dalej na południe za Popradem wznoszą się niezbyt wysokie góry określane w Słowacji jako L`ubovńanska Vrchovina. Południowo-wschodni zakątek Beskidu Sądeckiego należy do słowackiego pasma Gór Czerchowskich, a od wschodu, przez doliny Kamienicy Nawojowskiej i Mochnaczki, sąsiaduje z Beskidem Niskim. Położony jest pomiędzy dwoma przełęczami: Tylicką (na wschodzie) oraz Rozdziela (na zachodzie).
Najwyższym wzniesiem pasma jest Radziejowa (1262). Na terenie Beskidu Sądeckiego mamy Popradzki Park Krajobrazowy.
Co warto zobaczyć i gdzie wybrać się na wycieczkę:
- wycieczka górska na m.in. Radziejową (wieża widokowa), Przehybę, Eliaszówkę (wieża widokowa), Koziarz (wieża widokowa), Jaworzynę Krynicką, Łabowską Halę, Pustą Wielką, Wierch nad Kamieniem, Halę Pisaną, Makowice,
- zwiedzanie uzdrowisk: Krynica Zdrój, Muszyna Zdrój, Żegiestów Zdrój, Piwniczna Zdrój, Szczawnica Zdrój,
- wycieczka górska w Góry Leluchowskie,
- Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu, spacer po zabytkowym Starym Sączu.
Bieszczady należą do Beskidów Wschodnich, będacych najbardziej na zachód wysuniętą częścią Karpat Wschodnich. W ujęciu geograficznym leżą na południe od doliny Sanu i na wschód od doliny Osławy, pomiędzy przełęczami Łupkowską i Użocką. Do niedawna uważane za najdziksze pasmo naszych polskich gór. Niestety wzmożony ruch turystyczny ostatnimi laty spowodował zatłoczenie na szlakach, szczególnie w rejonie połonin. Ale nadal w Bieszczadach jest wiele miejsc gdzie nie spotkamy nikogo lub niewiele osób. Obowiązkowo należy wybrać się (takie luźne moje sugestie ...):
- jeżeli ktoś jest tu pierwszy raz to obowiązkowo połoniny znajdujące się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego tj. Tarnica (1346) - najwyższy szczyt polskiej części Bieszczadów, Halicz, Rozsypaniec, Szeroki Wierch, Bukowe Berdo; Połonina Wetlińska ze Smerekiem, Połonina Caryńska, Wielka Rawka,
- wycieczka na Dwernik Kamień,
- wycieczka górska na Rabią Skałę, Płaszę, Okrąglik oraz Jasło,
- wycieczka górska w pasmo Hyrlatej i Rosochy,
- rezerwat "Zwiezło" z Jeziorkami Duszatyńskimi oraz wyjście na Chryszczatą,
- ścieżka do źródeł Sanu oraz "grobu Hrabiny",
- wycieczka w dolinie Sanu do wymarłych miejscowości: Hulskie, Krywe, Tworylne, Studenne,
- wycieczka górska na Łopiennik oraz do doliny Łopienki,
- spacer do rezerwatu "Sine Wiry",
- wycieczka górska na Korbanie (wieża widokowa),
- dla koneserów przejście pasma Otrytu,
- przejazd bieszczadzką kolejką wąskotorową oraz rejs po Zalewie Solińskim.
To tylko takie wolne propozycje ...
Beskid Niski moje ukochane góry.
Potrzebuje spokoju bez ludzi - jadę w Beskid Niski. Potrzebuje poznać trudną historię naznaczoną krwią i męką - jadę w Beskid Niski. Chcę poznać kulturę Łemków - jadę w Beskid Niski. Chcę wypocząć na łonie dzikiej przyrody - jadę w Beskid Niski.
Najwyższy szczyt po stronie polskiej to Lackowa (997). Beskid Niski jest najniższą a zarazem najrozleglejszą częścią Beskidów i całego łuku Karpat. Rozpościera się pomiędzy przełęczami Tylicką i Łupkowską. Co trzeba odwiedzić:
- Magurski Park Narodowy - okolice Krempnej - wycieczki górskie na Magurę Wątkowską, Baranie, Wysokie, Ferdel (wieża widokowa),
- okolice Dukli - wycieczki górskie na Cergową (wieża widokowa), Piotrusia, Ostrą, Chyrową,
- Szlak Architektury Drewnianej województwa podkarpackiego i małopolskiego, obiekty UNESCO - cerkwie: Brunary, Owczary, Kwiatoń, Turzańsk (na granicy z Bieszczadami), kościół w Sękowej, inne cerkwie drewniane: Krempna, Kotań, Świątkowa Mała i Wielka, Wisłok Wielki, Bałucianka, Chyrowa, Olchowiec, Gładyszów, Zdynia, Wołowiec, Bartne, Skwirtne, Leszczyny, Kunkowa, Bielanka, Uście Gorlickie, Hańczowa, Wysowa, Góra Jawor, Banica, Berest,
- wycieczka górska w pasmo Bukowicy - widokowe szczyty Tokarni i Rzepedki,
- wycieczka górska na Kamień nad Jaśliskami - zwiedzanie Jaślisk - plener filmów "Boże Ciało" oraz "Wino Truskawkowe",
-wycieczki do wyludnionych dolin m.in.: Radocyna, Rozstajne, Ciechania, Wilsznia, Polany Surowiczne, Bieliczna,
- wycieczki w pobliżu uzdrowisk: Wysowej Zdroju, Wapiennego, Iwonicza Zdroju, Rymanowa Zdroju,
- wycieczki do cmentarzy z I wojny światowej m.in.: Rotunda, rejon Magury Małastowskiej, Beskidek nad Konieczną,
- wycieczki górskie na Lackową, Ostry Wierch, Kozi Wierch, Jaworzynę Konieczniańską - czyli w Góry Hańczowskie,
- wycieczki górskie w Góry Grybowskie: Chełm nad Grybowem, Jaworze, Rosochatka, Jodłowa Góra,
- zwiedzanie Skansenu Pszczelarstwa w Kamiannej,
I wiele innych pięknych i odkrywanych na nowo zakątków Beskidu Niskiego :)
"Cudze chwalicie, swego nie znacie" ... tak często jest ze znajomością pasm Beskidów. Zapraszam do wędrówek po przepięknych polskich górach. Od połonin w Bieszczadach po Baranią Górę i Beskid Śląski.
Od lat młodzieńczych fascynowały mnie Karpaty Wschodnie z nutą tajemniczości i nieskażoną przyrodą. Zapraszam na trekkingi na Ukrainie (m.in. Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Świdowiec, Czarnohora) oraz na Rumunii (m.in. Karpaty Marmaroskie, Góry Rodniańskie, GóryKelimeńskie).
Zapraszam na trekkingi w górach Bośni i Hercegowiny, Serbii, Chorwacji, Bułgarii.