html site templates
Mobirise

BAŁKANY


Góry Bośni i Hercegowiny

Maglić (2386)– jest zlokalizowany na terenie autonomicznej Republiki Serbskiej na granicy z Czarnogórą. Szczyt położony jest na terenie Parku Narodowego Sutjeska obejmującego część Gór Dynarskich porośniętych jednym z ostatnich fragmentów lasu pierwotnego w Europie (Perućica). 

Bjelašnica (2067) - lubiana jest zarówno przez pieszych, jak i narciarzy - kurort Babin Do był gospodarzem kilku elementów zimowych igrzysk olimpijskich w 1984 roku. Rywalizowali tu mężczyźni w konkurencjach alpejskich. Pasmo górskie rozciąga się od Sarajewa do Konjic. Na szczycie dochodzi do zderzenia klimatu śródziemnomorskiego z kontynentalnym. Pod koniec XIX wieku na Bjelasnicy powstała pierwsza stacja meteorologiczna, która szybko ewoluowała w nowoczesne obserwatorium. Pomimo wojennej zawieruchy (1941, 1993) i związanych z nią zniszczeń, funkcjonuje ono do dnia dzisiejszego. W ostatniej fazie oblężenia Sarajewa generał Ratko Mladić chciał za wszelką cenę domknąć pierścień wokół miasta. Trzeba było zdobyć Bjelasnicę na której zlokalizowana była baza radarowa (sąsiedni szczyt Vlahinja). Było to też dobre miejsce do prowadzenia ostrzału skierowanego w niższy o 700 metrów Igman. Serbom prawie się to udało. Szyki pokrzyżowały im naloty NATO, które zmiotły z powierzchni ziemi radar na Vlahinji. Generał Mladić zarządził odwrót, jednak kazał wysadzić ważną wieże telekomunikacyjną.

Pločno (2228)– szczyt w paśmie Čvrsnica w Górach Dynarskich. Leży w Bośni i Hercegowinie, blisko granicy z Chorwacją. Jest to najwyższy szczyt pasma Čvrsnica, Federacji Bośni i Hercegowiny; uznawany jest też za najwyższy szczyt Hercegowiny. Na szczycie znajduje się baza wojskowa.

Vranica – masyw górski w Górach Dynarskich, pomiędzy miastem Gornji Vakuf na zachodzie a miastem Fojnica na wschodzie. Jego najwyższy szczyt Nadkrstac osiąga wysokość 2115 m. W górach tych położone jest jezioro lodowcowe o nazwie Jezioro Prokoško.  Długość linii brzegowej jeziora wynosi 1060,5 m. Średnia głębokość jeziora wynosi 5,7 m, a maksymalna 13 m. Nad jeziorem 17 września 1997r. miała miejsce katastrofa helikoptera ONZ. Na pokładzie zginęło 12 osób: 5 Niemców, 5 Amerykanów, Brytyjczyk i Polak – urzędnicy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Sarajewie. Andrzej Buler – podkomisarz, był delegowany w latach 90. do grupy polskiego kontyngentu sił pokojowych ONZ w byłej Jugosławii. Narażając swoje życie, pod ogniem snajperów, ułatwił wymianę jeńców wojennych i uchodźców. Zorganizował ewakuację ponad stu studentów z Sarajewa. Działo się to w trudnych i niebezpiecznych warunkach. Za poświęcenie, ofiarność i odwagę był odznaczony dwukrotnie brązowym medalem ONZ, a także medalem ”Za Zasługi Dla Obronności Kraju” i ”Złotym Krzyżem Zasługi”. Miał 37 lat. Zostawił żonę i dwójkę dzieci. Katastrofę helikoptera Mi8 przeżyło jedynie 4 Ukraińców- członków załogi.

Wielki Troglav (1913) - nazwa pochodzi od Triglava, słowiańskiego boga. Nazwa dosłownie oznacza „trójgłowy”. Pasmo, którym położony jest Troglav ma około 30 km długości i około 15 km szerokości. Po północno-zachodniej stronie jest oddzielona od grupy Dinara przełęczą Privija (1230), a na południowy wschód od grupy Kamešnica przełęczą Vaganj (1173), która łączy miasto Sinj w Chorwacji z miastem Livno w Bośni. Po północno-wschodniej stronie, po stronie bośniackiej, położone jest ogromne pole krasowe - Livanjsko Polje na wysokości 700 m, które ma 65 km długości. Po południowo-zachodniej stronie na terenie Chorwacji znajduje się dolina rzeki Cetiny z Perućko jezero.

Pasmo Visočica to naturalna granica między Hercegowiną a Bośnią. Od pasma Treskavicy oddzielone jest doliną rzeki Ljuta, po południowej i południowo-zachodniej stronie od góry Prenj oddzielone doliną rzeki Neretva, a od góry Bjelašnica na zachodzie i północy oddzielone kanionem rzeki Rakitnica. Nazwa Visočica prawdopodobnie pochodzi od wielu wysokich gór. W tym paśmie możemy zobaczyć naturalny amfiteatr skalny, który tworzą otaczające go szczyty Vito (1960), Subar (1820), Veliko brdo (1884) i Drstva (1808), wśród których znajduje się Veliko jezero (1660) - okresowe. Geologicznie Visočica jest częścią Alp Dynarskich i składa się głównie z trzeciorzędowych skał osadowych, głównie wapienia i dolomitu.

Kamešnica to piękne pasmo na granicy pomiędzy Bośnią i Hercegowiną oraz Chorwacją (Dalmacja). Rozciąga się ono od przełęczy Vaganj (1173) do Busko jezero (700 m npm - sztuczne jezioro). Większość Kamesnicy należy do BiH, w tym najwyższy szczyt Konj - 1856 m, ze wspaniałym widokiem na Bośnię i Hercegowinę oraz Chorwację. Innymi wysokimi szczytami pasma są: Kamesnica-Kurljaj (1809), Gareta (1773), Burnjaca (1770), Kruge (1606).

Gradina - wioska jako nieliczna z tak wysoko położonych przetrwała zawieruchę wojenną z lat 90 tych i tym sposobem zachowała swój archaiczny wygląd. Znajduje się ona na szlaku na Krvavac czy też przez Obalj do Lukomiru.

Cincar (2006) to najwyższa góra zachodniej Bośni i Hercegowiny. Wchodzi w skład łańcucha Gór Dynarskich. Na południowych zboczach prawie nie ma drzew ani lasu, tylko ogromne trawiaste przestrzenie. Na południowym zachodzie u podnóża góry, znajduje się Livanjsko Polje i miasteczko Livno (723). Idąc z Livna pokonujemy ogromny pofałdowany trawiasty płaskowyż Krug Planina, który stopniowo wznosi się z 1300 do 1400 metrów, przypomniający prerię w Ameryce Północnej. Nad Krug Planina wznosi się 600 metrowa trawiasta kopuła Cincar. Stoki północno wschodnie są częściowo pokryte lasami bukowymi, jodłowymi i świerkowymi z pięknymi łąkami. Cincar jest najpiękniejszy jesienią, kiedy trawa staje się żółta, a cała góra i otaczające ją pola wyglądają jak wielka preria. Inne szczyty wchodzace w masyw Cincara to Malovan (1826), Osjecenica (1798), Osin Glavica (1720) i Voloder (1640).


Góry Serbii

Trem (1810) jest najwyższym szczytem pasma Suva Planina. Znajduje się w południowo-wschodniej Serbii, zaledwie 17 km od miasta Nis i jest widoczny z międzynarodowej autostrady Nis - Sofia. Jest to jedna z najpopularniejszych gór w Serbii. Szczyt Trem zwany jest powszechnie jako "balkon Serbii".  Najbliższym sąsiednim szczytem jest Sokolov Kamen oddzielony od góry Trem przełęczą Devojački Grob (1311). 

Szlaki turystyczne rozpoczynają się w pobliżu schroniska górskiego, w miejscu zwanym Bojanine vode na wysokości 860 m. Szlakiem turystycznym na Trem można wejść w około 4 godziny. Całkowita długość trasy wynosi ok. 15 km, ale trzeba pokonać różnicę wysokości ok. 1000 m.

Midżur (bułg. Миджур, serb. Миџор – Midžor) to szczyt górski w zachodniej Starej Płaninie, na granicy pomiędzy Serbią a Bułgarią, wysokość – 2169 m n.p.m. Najwyższy szczyt zachodniej Starej Płaniny oraz Serbii (bez Kosowa). Najlepiej dojechać do schroniska i stacji narciarskiej Babin Zub. Cała trasa tam i z powrotem zajmie bez gonitwy ok. 5 godz.


Góry Chorwacji

Vrh Dinare, Dinara lub Sinjal to najwyższy szczyt Chorwacji. Położony jest w Górach Dynarskich, w paśmie Dinara. Vrh Dinare znajduje się blisko granicy z Bośnią i Hercegowiną.  

"Nazwa Dinara obejmuje kilka różnych pojęć. Dinara to w węższym sensie góra na wschód od Kninu, a na północ od jeziora Peručko. W szerszym sensie Dinare to masyw o długości 84 kilometrów, który poza Dinarą i Kninem obejmuje również góry Troglav i Kamešnica. Wiadomo, że od nazwy Dinara pochodzi nazwa całego masywu górskiego od Alp słoweńskich do Prokletija w Albanii. 

Szczyt Dinary składa się z dwóch jednakowo wysokich głów oddalonych od siebie o pięćdziesiąt metrów. Jedna z nich oznaczona jest białym słupem geodezyjnym, a na drugiej stoi pięciometrowy metalowy krzyż. Sam fakt, że szczyt jest najwyższy – a szczyt Dinary (1831 m) jest najwyższy w Chorwacji – obiecuje piękny widok we wszystkich kierunkach. Z Dinary szczególnie dobrze widać jezioro Peruča i miejscowości, które znajdują się nad jeziorem oraz drogę krajową od Kninu do Splitu. Najlepiej jednak widać góry Svilaja, Promina i Troglav, najbliższych sąsiadów Dinara." - źródło: https://croatia.hr

Mobirise

BESKIDY

"Cudze chwalicie, swego nie znacie" ... tak często jest ze znajomością pasm Beskidów. Zapraszam do wędrówek po przepięknych polskich górach. Od połonin w Bieszczadach po Baranią Górę i Beskid Śląski.

Mobirise

KARPATY WSCHODNIE

Od lat młodzieńczych fascynowały mnie Karpaty Wschodnie z nutą tajemniczości i nieskażoną przyrodą. Zapraszam na trekkingi na Ukrainie (m.in. Bieszczady Wschodnie, Gorgany, Świdowiec, Czarnohora) oraz na Rumunii (m.in. Karpaty Marmaroskie, Góry Rodniańskie, GóryKelimeńskie). 

Mobirise

BAŁKANY

Zapraszam na trekkingi w górach Bośni i Hercegowiny, Serbii, Chorwacji, Bułgarii.

FORMULARZ KONTAKTOWY

Potrzebujesz przewodnika, masz jakieś pytania - NAPISZ !

Mobirise
Adres

Łukasz Kuczmarz                    
36-020 Tyczyn, Hermanowa 44A

Kontakt

Email: lukasz.kuczmarz@gmail.com       
Phone: +48 506 974 840